Με νίκη ξεκίνησε τους επίσημους αγώνες της χρονιάς ο Εθνικός καθώς επικράτησε της Νίκαιας 2012 για το θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας με σκορ 85-54.

Οι παίκτες του Στέργιου Καλομενίδη μπήκαν στο παιχνίδι με πολύ όρεξη και με μπροστάρηδες τους Παπαδόπουλο 23π/2τρ). και Γιαμούζη (22 π. με έξι τρίποντα!), «βομβάρδισαν» από την περιφέρεια το αντίπαλο καλάθι στην πρώτη περίοδο, πετυχαίνοντας 30 πόντους έναντι 18 των αντιπάλων τους. Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, με την ομάδα να τρέχει στο γήπεδο και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με 52-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα κράτησε ψηλά τις στροφές της, πετυχαίνοντας 26 πόντους, με τον κόουτς να κάνει συνεχόμενο rotation, δοκιμάζοντας πολλά σχήματα. Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό, με το τελικό σκορ (85-54) να είναι δίκαιο σύμφωνα με την εικόνα που έδειξαν και οι δύο ομάδες.

Σε πολύ καλή ημέρα οι Παπαδόπουλος και Γιαμούζης, ενώ το χαρακτηριστικό της σημερινής εικόνας του Εθνικού, ήταν η ομαδικότητα, η ηρεμία και το πολύ καλό κλίμα που επικρατεί στο σύλλογο.

Στις κερκίδες του ΔΑΚ Κοζάνης βρέθηκε αρκετός κόσμος για να παρακολουθήσει την αναμέτρηση και ο Εθνικός τους αντάμειψε με ευρεία νίκη.

Στη Β’ Φάση θα αντιμετωπίσουμε την Κυριακή 25/9 σε εκτός έδρας παιχνίδι τον ΓΑΣ Βασιλικών.

Σας ευχαριστούμε όλους από καρδιάς που βρεθήκατε δίπλα μας και ευχόμαστε στη Νίκαια 2012 καλή συνέχεια στις αγωνιστικές υποχρεώσεις που έχει.

Εθνικός Κοζάνης – Νίκαια 2012 85-54

Δεκάλεπτα: 30-18, 52-28, 78-42, 85-54

Διαιτητές: Τσαρδούλιας, Αγραφιώτης Β.

Εθνικός Κοζάνης (Καλομενίδης): Μπίγγας 5(1), Ματούλας 3(1), Μπλιούμης, Σούκουρας 7(1), Γιαμούζης 22(6), Παπαδόπουλος 23(2), Μακρίδης 7, Πάπιστας 3(1), Καπενής 8, Γκουτζιομήτρος 7.

Νίκαια 2012 (Χασιώτης): Καραδήμας 2, Σιμόπουλος 10(2), Σιακέτης 7, Κουραμάς 5, Χασιώτης 14(1), Χιαρδές 1, Παπαδόπουλος 2, Βλάχος 13.