Την ήττα γνώρισε ο Εθνικός στα Βασιλικά Θεσσαλονίκης από τον τοπικό ΓΑΣ Βασιλικών, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α΄ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι παίκτες του Στέργιου Καλομενίδη βρισκόντουσαν κοντά στο σκορ από την αρχή του αγώνα, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-13 και με την ίδια καλή εικόνα να φτάνει στο ημίχρονο στο 32-27 με ένα καλάθι των γηπεδούχων στην εκπνοή της δεύτερης περιόδου.

Από την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, φάνηκε πως η ομάδα δεν «πατούσε» καλά στο γήπεδο, με αποτέλεσμα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, να έχει σημειώσει μόνο οκτώ πόντους και οι γηπεδούχοι να παίρνουν ένα προβάδισμα είκοσι πόντων.

Η εικόνα αυτή δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο και είχε ως συνέπεια να γνωρίσουμε την ήττα με το τελικό 70-44.

Το βλέμμα μας στρέφεται πλέον στην έναρξη του πρωταθλήματος, και το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι απέναντι στον Α.Σ. Καστοριάς.

ΓΑΣ Βασιλικών – Εθνικός Κοζάνης 70-44

Δεκάλεπτα: 16-13, 32-27, 55-35, 70-44

Διαιτητές: Χατζηκώστας, Χάνος

Βασιλικά (Σίνος): Ζέκας 2, Καραγιαννόπουλος, Ντισλής 12(2), Δεμίρογλου 4, Τσιάμης 16, Πατίκας 5, Σύρος 4, Οικονόμου 14, Πασούδης 13, Χατζηελευθερίου.

Εθνικός (Καλομενίδης): Μπίγγας, Ματούλας 8(2), Μπλιούμης 6, Γιαμούζης, Παπαδόπουλος 5(1), Τοπάλι 11(1), Σούπουρας 6(2), Καπένης, Γκουτζιομήτρος, Παπίστας, Μακρίδης 8.