Με δυσκολία, αλλά τελικά ο στόχος επετεύχθη και ο Λασσάνης με 2-0 νίκες πέρασε στη Β’ φάση των Πλέι Οφ του πρωταθλήματος Ανδρών!

Σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε πολύ άσχημα, το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα μας πίσω στο σκορ με 24-17, με πολλά λάθη και μεγάλη ευστοχία του Αίαντα στα τρίποντα, ο οποίος πήγε το παιχνίδι στη δύναμη. Βελτιωμένη εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και η ομάδα μας πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 33-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Λασσάνης διεύρυνε το προβάδισμα του συνεχίζοντας να παίζει καλή άμυνα και να βρίσκει λύσεις στην επίθεση αποκτώντας διάφορα 10 πόντων.

Με καθίζηση όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο, το ματς έφτασε στο σημείο να γίνει ντέρμπι και να απαιτηθούν μεγάλα καλάθια στο τέλος προκειμένου να κερδηθεί το παιχνίδι με 62-64.

Συγχαρητήρια στην ομάδα μας για τη νίκη και την πρόκριση και μπράβο στον Αίαντα Αμυνταίου για την προσπάθεια και το πάθος του!

Αίαντας Αμυνταίου – ΓΣΚ Λασσάνης 62-64

Δεκάλεπτα: 24-17, 33-35, 42-52, 62-64

Διαιτητές: Κατωτικίδης, Κρανιώτη

Αίαντας Αμυνταίου: Κοσμίδης 16 (3), Ζιουρής, Ευθυμιάδης, Σαρηγιαννίδης 1, Τράϊκος, Φραντζής Α., Δούμκος 6 (2), Φραντζής Δ. 17, Μωυσιάδης 8, Παπαδόπουλος 11, Χαλυβόπουλος 3, Κυρκόπουλος

ΓΣΚ Λασσάνης (Βλάχος): Κηπουρίδης 11(1), Κωτούλας 12, Παπαντίνας 9(3), Γαβρίδης 14(1), Τσίμτσιος 3, Τσιώνης, Μπουνόβας, Βαγιάτης 11, Στάθης, Σταθόπουλος, Κυρατλίδης 4.

Πηγή: top-sport.gr