Με ιδιαίτερη επιτυχία πραγματοποιήθηκε το πρώτο τουρνουά σκακιού για το 2022, με την συμμετοχή περισσοτέρων από 60 σκακιστών από τους Συλλόγους της Κεντροδυτικής Μακεδονίας,, στο 1Ο τουρνουά σκακιού «Κώστας Αλεξίου» 2022, το οποίο διοργάνωσε η Σκακιστική Ακαδημία Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος», σε συνεργασία με την Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ, στις εγκαταστάσεις του ξενοδοχείου «Παντελίδης», στην Πτολεμαΐδα.

Μέσα σε κλίμα συγκίνησης και τιμώντας με την παρουσία συγγενών , φίλων και σκακιστών τον επί σειρά ετών κορυφαίο πρωτεργάτη του σκακιού και καταξιωμένου στο Πανελλήνιο Κώστα Αλεξίου, οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν με το ελβετικό σύστημα των 7 γύρων , στο πλαίσιο της σειράς Grand Prix 2022.

ΕΠΙΤΥΧIΕΣ ΤΟΥ 1ου ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΣΚΑΚΙΟΥ «ΚΩΣΤΑΣ ΑΛΕΞΙΟΥ» 2022

Να σημειωθεί ότι οι αθλητές των συλλόγων της Πτολεμαΐδας κέρδισαν 7μετάλλια ( 4ασημένια και 3χάλκινα).
Ειδικότερα, οι διακριθέντες σκακιστές-στριες από την ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ-ΕΟΡΔΑΙΑ , ανά κατηγορία είναι:

Ετών 16 Χασάπης Δημήτριος Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος» 2ος
Λιούρη  Αναστασία Σ.Α. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος» 2η
Λιούρη Μιχαέλα Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος» 3η
Ετών 12 Τρανώτης Ιωάννης Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος» 3ος
Κυριακοπούλου Μαρία Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»
Ετών 10 Σαμαράς Μιχαήλ Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος» 2ος
Λούτας Εμμανουήλ Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος» 3ος
Σ.Ο.Π.Πτολεμαίος ΒΑΘΜΟΙ
Παυλίτσας Κωνσταντίνος 5,0
Ιωαννίδης Νικόλαος 4,5
Λιούρη Στυλιανή 4,5
Πολυχρονιάδης Βασίλειος 3,0
Καρύδης Παναγιώτης 1,0
Σ.Α.Π. Σκακιστάκος ΒΑΘΜΟΙ
Ασπράγκαθος Απόστολος 3,5
Αποστόλου Κοσμάς 3,0
Τρανώτη Ηλιάνα 3,0
Λιούρη Μαρία 2,0
Θεοφυλακτίδης Βασίλειος 2,0
Θωμαϊδης Δανιήλ 2,0
Καριπίδης Αγησίλαος 2,0
Καριπίδης Αριστέιδης 2,0
Σ.Ο.Π. Δούρειος Ίππος ΒΑΘΜΟΙ
Ααπράγκαθος Στέργιος 4,0
Πάνος Παναγιώτης 3,5
Αθανασιάδης Βασίλειος 3,0
Βαρδάκας Δημήτριος 2,0

Οι σκακιστικοί σύλλογοι Πτολ/δας, θέλουν να εκφράσουν τις ευχαριστίες τους στους υπευθύνους του Ξενοδοχείου ‘Παντελίδης’ και όλους τους εθελοντές που στήριξαν με τη δράση τους , την διεξαγωγή των αγώνων, στην επιτυχή έκβαση των οποίων συνέδραμαν καθοριστικά, ο Διευθυντής των αγώνων Χατζόπουλος Κωνσταντίνος, ο Επικεφαλής διαιτητής Ευστάθιος Θεοφυλακτίδης ο υπεύθυνος κληρώσεων Ζαχαρίδης Κωνσταντίνος οι διαιτητές Στεργιανή Γκλιάγια και Πετρίδης Παντελής , καθώς και η γραμματεία των αγώνων Μαρία Ηλιάδου.

1o Ανοιχτό τουρνουά γρήγορου σκακιού «Κώστας Αλεξίου» 2022

Με επιτυχία και μεγάλη συμμετοχή , διεξήχθη την Κυριακή 19 Ιουνίου 2022 στην Πτολεμαΐδα, το 1ο τουρνουά σκακιού «Κώστας Αλεξίου» 2022 που διοργάνωσε η Σκακιστική Ακαδημία Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος» σε συνεργασία με την Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ. Πραγματοποιήθηκαν δύο τουρνουά, το πρώτο άνω των δεκατριών ετών και το δεύτερο κάτω των δώδεκα ετών και το σύστημα των αγώνων ήταν ελβετικό 7 γύρων. Το τουρνουά είναι το πρώτο της σειράς Grand-Prix 2022 και συμμετείχαν πάνω από 60 σκακιστές και σκακίστριες από τους συλλόγους της ΚΔ.Μακεδονίας.

Στην τελική βαθμολογία του Α΄ τουρνουά (ηλικίας από δεκατρία ετών και άνω) την 1η θέση κατέλαβε ο σκακιστής Θεοδουλίδης Θεόδωρος, την 2η ο Δόγιας Χρήστος και την 3η θέση ο Μπαμπαλίκης Αλέξανδρος σκακιστές του ΣΟ.Κοζάνης «Αετοί».

Στο Β΄ τουρνουά (ηλικίας από δώδεκα ετών και κάτω) νικητής του τουρνουά αναδείχθηκε ο σκακιστής Μπαγγέας Γεώργιος (6,5/7) με 20 το Βασδάρη Γεώργιο και 3η την Μπαγγέα Μαρία σκακιστές του ΠΑΣ Εδεσσεων 8χ8.

οι σκακιστές που βραβεύθηκαν στις επιμέρους κατηγορίες είναι:

Ετών 16 Δόγιας Χρήστος ΣΟ. Κοζάνης Αετοί 1ος
Χασάπης Δημήτριος Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος» 2ος
Τσαούσης Θωμάς ΠΑΣ. Εδεσσαίων 8χ8 3ος
Σαμαρά Βασιλική ΠΑΣ. Εδεσσαίων 8χ8 1η
Λιούρη  Αναστασία Σ.Α. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος» 2η
Λιούρη Μιχαέλα Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος» 3η
Ετών 14 Γραμμένος Νικόλαος ΣΟ. Κατερίνης 1ος
Τσεκουρώνας Ελισσαίος ΣΟ. Κοζάνης Αετοί 2ος
Κελέκης Δημήτριος ΠΑΣ. Εδεσσαίων 8χ8 3ος
Ετών 12 Μπαγγέας Γεώργιος ΠΑΣ. Εδεσσαίων 8χ8 1ος
Βασδάρης Γεώργιος ΠΑΣ. Εδεσσαίων 8χ8 2ος
Τρανώτης Ιωάννης Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος» 3ος
Μπαγγέα Μαρία ΠΑΣ. Εδεσσαίων 8χ8 1η
Νίκου Μαρία Κοζάνη 2η
Κυριακοπούλου Μαρία Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος» 3η
Ετών 10 Σιώζος Φίλιππος Κοζάνη 1ος
Σαμαράς Μιχαήλ Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος» 2ος
Λούτας Εμμανουήλ Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος» 3ος
Καραδίσογλου Βερονικα ΛΠ. Φλώρινας 1η
Καραγιάννη Ελένη ΣΟ. Κοζάνης Αετοί 2η
Γιαμούζη Αλεξάνδρα ΣΟ. Κοζάνης Αετοί 3η
Ετών 8 Ζαφειρίου Καλλίνικος ΟΣ. Γιαννιτσών 1ος
Ζαφειρίου Αρσένιος ΟΣ. Γιαννιτσών 2ος
Κουτσιώνας Αθανάσιος ΣΟ. Κατερίνης 3ος